Instrukcja klejenia Ekotapet
W celu montażu Ekotapety polecamy skorzystać z usług fachowców. Jeśli nie mamy doświadczenia istnieje ryzyko uszkodzenia Ekotapety lub jej aplikacji w sposób odbiegający od naszych oczekiwań.
Ekotapety drukujemy w największych możliwych rozdzielczościach zdjęć, jednak powiększone do rozmiarów Ekotapety zawsze będą wyglądały mniej dokładnie niż na monitorze komputera. Dlatego najlepszy efekt osiągamy oglądając fototapetę z odległości większej niż 1m.
Przyrządy niezbędne podczas klejenia Ekotapet:
Ekotapeta, pędzel gąbkowy, poziomica lub nitka z obciążeniem, sucha delikatna ściereczka, gumowy wałek do tapet, nożyk do tapet
Przygotowanie ściany:
Ściana, na której planujemy przykleić Ekotapetę musi być czysta, sucha, lekko chłonna oraz odpowiednio przygotowana:
- ściana świeża - pokryta gładzią gipsową, płytą kartonowo-gipsową lub innymi chłonnymi materiałami budowlanymi musi być zagruntowana specjalnym środkiem gruntującym (lub rozwodnionym klejem do tapet) min. na 2 godziny przed aplikacją.
- ściana pokryta farbą - należy ją umyć mydłem malarskim, a w przypadku grubej warstwy farby (np. silikonowej, zmywalnej) przetrzeć papierem ściernym (aby zwiększyć przyczepność kleju do podłoża) oraz odtłuścić.
- ściana pokryta tapetą - usunąć wszystkie warstwy starej tapety. Jeżeli po zdjęciu tapety są zauważalne jakieś uszkodzenia ściany należy je naprawić, a następnie całą ścianę zagruntować.
Przygotowanie fototapety:
Przed rozpoczęciem klejenia najlepiej jest sprawdzić stan Ekotapety i czy wszystkie bryty do siebie pasują. W tym celu rozkładamy tapetę na suchej i czystej powierzchni nadrukiem do góry
Klej:
- do tapet papierowych i winylowych polecamy KLEJ METYLAN EXTRA
Klej należy stosować według wskazówek i zaleceń producenta.
Klejenie ekotapet o podłożu papierowym - klej nakładany na ścianę
- Tapetowanie zacząć od rozplanowania ułożenia brytów tapety na ścianie (zaleca się tapetowanie w kierunku od okna do drzwi).
- Przed rozpoczęciem właściwego klejenia, do położenia pierwszego brytu konieczne jest zaznaczenie na ścianie pionu. Dobrze jest zaznaczyć ołówkiem delikatne pionowe linie pomocnicze. W tym celu można użyć poziomicy lub długiej cienkiej nitki obciążonej z jednej strony, która pomoże nam ustalić pion.
- Nałożyć klej na ścianę.
- Nakładać przycięte suche pasy tapety na pomalowaną klejem ścianę.
- Pozostawić Ekotapetę na 3-5 min do nasiąknięcia. W tym czasie ulęgają one pęcznieniu, co może powodować rozszerzenie tapety do ok. 1 cm na szerokości brytu.
- Pasy Ekotapety należy kłaść od góry ściany, w ten sposób, aby jedna ze złożonych jeszcze części swobodnie opadała w dół. Następnie należy bardzo dokładnie dopasować wzór do naklejonego poprzednio brytu.
- Wszystkie brzegi tapet są firmowo przycięte i powinny być łączone na styk, za pomocą wałka / wyjątek Ekotapeta, której dłuższy bok przekracza 300 cm jest drukowana z zakładką i tak powinna być klejona /. Szczególnie delikatnie należy postępować w przypadku tapet papierowych i tapet z fakturą.
- Usunąć pęcherzyki powietrza za pomocą gumowego wałka.
- Przyciąć dla wyrównania ostrym nożem górną i dolną krawędź ułożonych brytów.
- Usunąć nadmiar kleju lekko wilgotną i czystą gąbką. Należy to czynić po nałożeniu każdego pasma Ekotapety, aby klej nie wysechł. W żadnym wypadku nie trzeć wielokrotnie w tym samym miejscu i nie używać chemicznych środków czystości. Wysychający klej może zniszczyć powierzchnię Ekotapety.
Klejenie Ekotapet o podłożu flizelinowym - klej nakładany na ścianę
- Przeprowadzić wszelkie czynności wstępne takie, jak przy klejeniu Ekotapet papierowych.
- Równomiernie nałożyć cienka warstwę kleju na ścianę za pomocą wałka lub pędzla. Klej nakładać systematycznie tak, aby nie wysechł przed położeniem tapety. Najlepiej na powierzchnie nieco tylko większa, niż nakładany bryt tapety.
- Nakładać przycięte suche pasy tapety na pomalowaną klejem ścianę.
- Dalej postępować jak w przypadku klejenia Ekotapet papierowych.
Klejenie Ekotapet z fabrycznie naniesionym klejem HP PCV Free
- 1. Zacząć tapetowanie stosując się do wszystkich wstępnych czynności opisanych w powyższych metodach.
- 2. Aktywować klej poprzez kontakt z wodą, która powinna mieć temperaturę otoczenia, a czas namaczania musi być jednakowy dla wszystkich przyciętych brytów. Czynność tą wykonujemy w następujący sposób:
- zwijamy odcięty na miarę pas tapety, klejem na zewnątrz. Następnie zanurzamy rulon w pojemniku z woda, na czas od 5 do 30 sekund. Po namoczeniu ostrożnie rozwijamy rulon, wyciągając Ekotapetę z pojemnika z woda. Powierzchnia z klejem powinna być mokra. Następnie należy złożyć pas tapety, klejem do środka i pozostawić do nasiąknięcia przez 0,5-5 minut.
- 3. Nakładać kolejno pocięte kawałki Ekotapet na ścianę, tak jak w przypadku klejenia Ekotapet papierowych.
Dopuszcza się posmarowanie tapety klejem w miejscach, w których istniejący klej nie został prawidłowo aktywowany lub na brzegach tapety, gdzie aktywowany klej najszybciej wysycha.
Uwagi:
Pomimo tego, że Ekotapeta wykonana jest z wysokiej jakości materiału, należy obchodzić się z namoczonym pasem delikatnie, aby go nie rozerwać.
Pamiętajmy, że każdy wydruk ma granice wytrzymałości na mechaniczne ścieranie.
Kolejne bryty przyklejamy w ten sam sposób, precyzyjnie przyklejając je obok siebie na styk.
Bardzo ważne jest, aby kolejne części/pasy tapety pozostawiać do nasiąknięcia klejem na taką samą ilość czasu.
Pozostawienie na dłuższy lub krótszy czas spowoduje, że części będą miały inną długość i wzory mogą do siebie nie pasować.
Ekotapeta dodatkowo zabezpieczona laminatem jest odporna na pozostałości kleju po wyklejeniu tapety na ścianie, jak również wilgoć i detergenty podczas jej czyszczenia.